OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Annie a Lara

Čo papáme
Prirodzená surová strava – BARF
 
Výživa BARF sa v poslednom čase dostáva do popredia ako reakcia na prevahu priemyselne vyrábaných „kompletných“ krmív, ktorých výrobcovia deklarujú, že kŕmením týmito zmesami sa pokryjú všetky výživové nároky psa. Keďže sa však stále viac dostávajú do pozornosti aj nedostatky takýchto krmív, predovšetkým ich jednostrannosť, chemická konzervácia, nedôvera k použitým surovinám a spracovanie za veľmi vysokých teplôt, ktoré zničí prirodzené živiny, stále viac chovateľov sa snaží spôsob kŕmenia svojich miláčikov nasmerovať späť k prírode. BARF vychádza z podobnosti psa s jeho predchodcom – vlkom a zloženie kŕmnej dávky vychádza približne zo zloženia jedálnička vlka v prírode. Pomer jednotlivých zložiek sa podobá pomeru, v akom sú zastúpené v tele ulovenej koristi a zohľadňuje sa tu aj pôst, ktorý sa vlkovi nevyhne, ak sa mu nepodarí uloviť korisť. V týchto obdobiach sa vlk v prírode prestravuje na rôznych rastlinných zdrojoch (rastlinách, plodoch, korienkoch a podobne), preto je aj rastlinná zložka jedálnička veľmi pestrá.
 
Suroviny používané v jedálničku prirodzenej stravy:
 
Suroviny živočíšneho pôvodu:
 
Hydina
Hydina je veľmi ľahko stráviteľný druh mäsa a práve preto je veľmi vhodná pri prechode z iného krmiva na BARF. Vhodné je najmä kura a morka, kačacie a husacie mäso je mastnejšie a preto môže byť horšie tolerované a je cenovo náročnejšie.
Svalovina – biele mäso, srdcia, žalúdky
Vnútornosti – pečeň – je výborným zdrojom vitamínov (je bohatá na vitamín A, vitamíny skupiny B a železo), ale môže spôsobovať hnačku a je zaťažená odpadovými látkami z tela, preto ju do jedálnička nezaraďujeme príliš často. Optimálne je nepodávať ju častejšie než raz do týždňa.
Mäsové kosti – kuracie a morčacie krky – sú zdrojom vápnika a iných minerálov v optimálnom pomere. Tým, že sú kosti obalené mäsom, psom sa ľahko konzumujú a nehrozí poranenie stien tráviacej sústavy úlomkami kostí. Kuracie krky sú vhodné a bezpečné aj pre šteniatka, dokonca aj pre tie, ktoré ešte majú mliečne zúbky. Podávajú sa vcelku, no ak pes žerie príliš hltavo, je lepšie pomlieť ich mlynčekom na mäso. Niektorí chovatelia podávajú psom aj kuracie či morčacie krídla a stehná. Podľa viacerých literárnych zdrojov by ich podávanie v surovom stave nemalo spôsobovať žiadne problémy, keďže dlhé rúrkovité hydinové kosti sa stávajú štiepivými až po tepelnom spracovaní. Kto má však obavy, môže túto surovinu z jedálnička pokojne vynechať a nahradiť ju krkmi.
 
Hovädzie
Hovädzie mäso je síce cenovo trochu náročnejšie než hydina, patrí však k veľmi kvalitným a dobre stráviteľným zdrojom bielkovín.
Svalovina – slabina (predáva sa aj ako „polievkové mäso“), srdce, jazyk
Vnútornosti – pečeň, držky, zelené (neprané) držky, pľúca, tracheové trubice
Predovšetkým hovädzia pečeň je významným zdrojom vitamínu A, rovnako ako pri hydinovej pečeni však platí aj tu, že ju podávame len občas. Zelené držky sú vďaka obsahu zvyškov trávenej zelenej potravy cennou prirodzenou zložkou jedálnička, ťažko sa však dajú zohnať, v mäsiarstvach väčšinou dostať kúpiť iba prané predvarené vákuovo balené držky, ktoré už s výživou BARF príliš veľa spoločného nemajú. Pľúca sú cenovo dostupnou zložkou potravy, využívajú sa hlavne v kŕmení väčších plemien alebo väčšieho počtu psov z ekonomických dôvodov. Sú však menej hodnotným zdrojom bielkovín a môžu spôsobovať hnačku. Tracheové trubice sú vhodné ako chrupavkovitý doplnok potravy.
Mäsové kosti – hovädzie predné s kosťou a hovädzia harfa – sú to mäsom obalené kosti, ktoré nie sú príliš tvrdé a neštiepia sa. Pri kúpe hovädzieho predného s kosťou je lepšie vyberať si kusy so širšími kusmi rebier, ktoré sú mäkšie než úzke konce, ktoré už niektoré psy nevedia skonzumovať.
Riedke kosti – kosti z kĺbov – predávajú sa ako hovädzie riedke kosti alebo „kosti do polievky“ – sú veľmi vhodné, aj keď nie sú obalené mäsom. Pes si ich pekne strúha zubami, čím si posilňuje žuvacie svalstvo a čistí si zuby. Zabavia psa na dosť dlhú dobu, ale samého ho s takouto kosťou radšej nenechávame. Podávame ich výhradne surové. Špikové kosti nie sú tak vhodné ako tieto riedke kosti, lebo z nich sa môžu uvoľňovať úlomky a špik môže spôsobiť hnačku. Hovädzie riedke kosti obsahujú oveľa viac vápnika než napríklad kuracie kosti. 
 
Ovčie a jahňacie
Jahňacie mäso je menej bohaté na bielkoviny než napríklad hovädzie mäso a je mastnejšie, je však veľmi vhodnou surovinou pre psov trpiacich potravinovou alergiou. Napriek jeho cenovej náročnosti je možné u niektorých dodávateľov získať niektoré časti jahňaciny za celkom prijateľné ceny. Ovce môžu byť medzihostiteľmi rôznych parazitov, napríklad plochých červov, preto sa vyhneme skrmovaniu žalúdkov a čriev oviec. Ostatné časti je možné bez obáv použiť.
Svalovina - srdcia, jazyky
Vnútornosti - pečeň, obličky
Mäsové kosti – rebrá, krk – majú optimálny pomer mäsa a kostí na kŕmnu dávku
 
Králik
Rovnako ako pri jahňacom mäse, aj pri králičom platí, že je vhodné pre alergikov. Na kŕmenie môžeme použiť svalovinu, vyhneme sa tráviacej sústave kvôli možnému výskytu parazitov. Kosti z králika sú tvrdé a štiepia sa na ostré úlomky, preto sa radšej všetkým kostiam okrem chrbtice vyhneme. Králičie mäso je bohaté na esenciálne mastné kyseliny.
 
Ryby
Vhodné sú ryby morské aj sladkovodné. Morské ryby sú bohatšie na omega 3 a 6 mastné kyseliny a obsahujú viac fosforu než ryby sladkovodné. Pri kŕmení rybami je potrebné dodržiavať určité zásady. Surové ryby obsahujú enzým tiaminázu, ktorý v tele psa odbúrava vitamín B1, čo môže viesť pri častom podávaní surových rýb k poruchám z jeho nedostatku. Preto je vhodné zaradiť do jedálnička aj suroviny, ktoré odbúraný vitamín nahradia, napríklad hovädziu pečeň alebo obličky. Kto by chcel rybami kŕmiť významne častejšie, môže tiaminázu deaktivovať niekoľkominútovým varením, dochádza tak ale aj k zničeniu vitamínov obsiahnutých v rybe. Keďže ryby obsahujú veľké množstvo fosforu, je potrebné vyrovnanie pomeru vápnika a fosforu podaním surovej kosti alebo kalciového prípravku. Pri skrmovaní varených rýb je dôležité odstrániť všetky kosti, lebo tepelne upravené rybie kosti varením stvrdnú a môžu sa psovi zapichnúť. Keď je ryba surová, kosti sú mäkké a pružné a preto takýto problém nehrozí. V sladkovodných rybách sa môžu vyskytovať parazity, preto je lepšie ich na niekoľko dní nechať premraziť.
 
Bravčové mäso a mäso zo svine divej nie je vhodné na kŕmenie psov kvôli možnému výskytu trichinely alebo vírusu Aujeszkého choroby, ktorá u psov vždy končí smrťou.
 
Vajcia
Vajcia sú najčistejším zdrojom bielkovín. Surový žĺtok obsahuje veľké množstvo biotínu (vitamínu H) a je preto dobrý na peknú srsť. Naopak surový bielok obsahuje enzým, ktorý biotín odbúrava, ale tento enzým sa dá deaktivovať varením. Problém s odbúravaním biotínu sa objavil v experimentoch s laboratórnymi krysami, ktoré dostávali bielok v nadmernom množstve, no odborníci z praxe sa s takýmto javom nestretávajú.
Na peknú srsť sa odporúča pre psa strednej veľkosti porcia 2 vajíčok cca raz do týždňa. Vaječná škrupina je mimoriadne bohatá na vápnik a ostatné minerály, preto sa odporúča občas ju pridať do stravy vo forme prášku.
 
Mliečne výrobky
Mliečne výrobky síce nepatria medzi zložky potravy vyskytujúce sa v prírode, ale keď psovi nespôsobujú tráviace problémy, sú vhodným spestrením jedálnička. Vhodný je najmä tvaroh, ktorý je bohatý na bielkoviny, alebo jogurt, prípadne syry v menšom množstve. Ide o to, aby sa psovi podávali kyslé mliečne výrobky (kyslými mliečnymi výrobkami sa myslí napríklad tvaroh či jogurt, nie skysnuté výrobky po záruke), v ktorých je menej laktózy a preto sú pre psov stráviteľné. Mlieko naopak obsahuje mliečneho cukru (laktózy) príliš veľké množstvo, preto psom môže spôsobiť hnačku.
 
 
Suroviny rastlinného pôvodu:
 
Zelenina
Zelenina je neoddeliteľnou súčasťou prirodzenej stravy BARF. Tráviaci trakt psa nedokáže rozložiť celulózu, z ktorej sú zložené steny buniek zeleniny, preto je potrebné dávať psovi zeleninu mixovanú, aby mohol využiť všetky dôležité látky, ktoré sú v nej obsiahnuté. Rastlinná zložka kŕmnej dávky by mala obsahovať 50% zelenej listovej zeleniny, ktorá je pre psa najhodnotnejšia, zvyšných 50% môžu tvoriť ostatné, „farebné“ druhy zeleniny.
Vhodné sú takmer všetky druhy zeleniny, čím pestrejšie, tým lepšie, dobré je druhy striedať aby sa predišlo nedostatku vitamínov.
Niektoré druhy zeleniny môžu psovi ublížiť, preto sa ich treba vyvarovať:
- avokádo (obsahuje toxín perzín)
- druhy zeleniny ktoré môžu obsahovať solanín: zemiaky, rajčiny so zelenými miestami, zelená paprika (psom dávame len žltú a červenú sladkú papriku), baklažán, feferónky
- strukoviny (šošovica, hrach, fazuľa a pod.) a hlúboviny (kapusta, kel, kaleráb, brokolica, karfiol, ružičkový kel a pod.), ktoré môžu nadúvať – výnimkou je čínska kapusta
- opatrne treba aj s cesnakom a cibuľou, ktoré sú tiež pre psa jedovaté
Vhodné sú tieto druhy zeleniny: 
- zelená listová zelenina: hlávkový šalát (pozor na obsah dusičnanov), čínska kapusta, rímsky šalát, ľadový šalát, špenát (pozor na kyselinu oxálovú, ktorá bráni vstrebávaniu vápnika – šteňatá nekŕmiť veľkými množstvami špenátu)
- fenykel – obsahuje veľké množstvo vitamínu C, pôsobí upokojujúco na žalúdok, účinkuje spomaľujúco na rast baktérií a plesní
- šalátové uhorky, cuketa, tekvica (oranžová tekvica obsahuje veľa betakaroténu a pôsobí priaznivo pri problémoch s močovým mechúrom a prostatou)
- koreňová zelenina: mrkva (obsahuje betakarotén, ktorý priaznivo pôsobí na zdravie očí, kože a srsti, a pektín obsiahnutý v mrkve podporuje sliznicu čreva a činnosť čriev), petržlen, paštrnák, zeler bulvový aj stopkový, cvikla (obsahuje veľa železa, preto priaznivo pôsobí na tvorbu krvi), všetky druhy sú použiteľné aj s vnaťou
- paprika – pre psov je vhodná iba žltá a červená paprika, zelená obsahuje pre psov jedovatý solanín – paprika obsahuje veľa vitamínu C a betakaroténu, posilňuje imunitný systém a podporuje trávenie
- paradajky – vhodné sú len úplne zrelé paradajky, zelené paradajky obsahujú solanín, preto treba aj na najmenšie nezrelé miesta z paradajky vykrojiť – paradajky svojimi prospešnými látkami prispievajú k očiste pečene a k tvorbe krvi
 
Ovocie
Vhodné sú tieto druhy ovocia:
Ananás, jablko, marhule, banány, hrušky, černice, jahody, figy, grepy, šípky, čučoriedky, maliny, žltý melón, červený melón, svätojánsky chlebík, čerešne, kiwi, litchi, mandarinky, mango, nektarinky, papaya, broskyne, slivky, egreše, citróny
Menej vhodné sú druhy: baza, karambola, hrozno, dule
 
Obilniny
Obilniny nie sú prirodzenou stravou psa a preto sa bez nich bez problémov zaobíde. Kto však obilniny do stravy psa dopĺňať chce, môže tak pokojne urobiť. Vhodnejšie je používať bezlepkové obilniny, lebo lepok môže podporovať zápaly, čo by mohlo zhoršiť napríklad problémy s kĺbmi pri dysplázii či artritíde. Veľa druhov obilnín je dnes už v predaji vo forme vločiek, ktoré stačí zaliať vriacou vodou a nechať zmäknúť, aby boli pre psa stráviteľné. V opačnom prípade by mohol pes trpieť nadúvaním.
Medzi bezlepkové druhy obilnín patria: amarant, kukurica, ryža, pohanka (menej vhodná, spôsobuje nadúvanie), proso, quinoa.
Obilniny obsahujúce lepok: ovos, pšenica, raž, špalda, jačmeň.
 
Semená, orechy, oleje, doplnky
Oleje sú neoddeliteľnou súčasťou prirodzenej stravy, pretože sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť. Sú dôležité pre zdravú kožu a srsť a potrebné pre látkovú výmenu. Dôležité je vyberať iba za studena lisované oleje, v ktorých sú najlepšie zachované všetky prospešné látky z pôvodnej rastliny, tieto oleje obsahujú zároveň aj viac nenasýtených mastných kyselín, lebo tie pri lisovaní za vyšších teplôt oxidujú. Aby sa zabránilo nedostatku niektorých dôležitých látok v organizme, je vhodné oleje striedať. Oleje obsahujú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktorých účinok je navzájom protikladný, preto by sa mali telu dodávať vo vyváženom pomere. Pes z mäsitej stravy získava veľa omega-6 mastných kyselín, preto je vhodné zvoliť ako doplnok stravy olej bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Medzi ne patria živočíšne oleje – olej z lososa, z tresky a pečeňový rybí tuk, z rastlinných olejov je to ľanový, konopný, repkový olej a olej z vlašských orechov.
Ako doplnok stravy sa môžu psovi občas pridať rôzne semená a orechy, ktoré sú bohaté na tuky, dodávajú energiu a množstvo vitamínov a minerálov. Dôležité je, aby ich pes dostal rozdrvené, aby ich mohol stráviť, vcelku by ich nestrávené vylúčil. Orechy obsahujúce veľa tukov by sa nemali podávať príliš často či vo veľkých množstvách. Pre psa sa môžu použiť kešu orechy, arašidy, lieskovce, vlašské orechy, kokosové orechy, tekvicové jadrá, ľanové semená, mandle, para orechy, píniové orechy, sezam, slnečnicové semená.
 
BARF pre šteňatá
Prirodzenou stravou BARF sa môžu samozrejme kŕmiť aj malé šteňatá po odstavení. Dodržiavame približne tieto množstvá:
denná dávka krmiva: 5 – 7% (+/-) z hmotnosti šteňaťa (množstvo priebežne prispôsobujeme rastúcej hmotnosti)
ovocie a zelenina - 20% z celkového množstva
mäso a mäsové kosti – 80% z celkového množstva – tento diel by mal pozostávať z 20 – 25% čistého mäsa a zo 75 – 80% mäsových kostí (kosti od 6. – 7. týždňa)
 
Suroviny vhodné pre šteňatá:
 
Od 4. – 5. týždňa:
Ovocie: banány, jablká
Zelenina: mrkva, fenykel, čínska kapusta, cuketa
Obilniny a rôzne: ryža (pre malé šteniatka len biela ryže, nie natural), prosové vločky, ryžové vločky, ovsené vločky (vločky musia byť vždy zaliate vriacou vodou a napučané), tvaroh, kozie mlieko, cottage cheese
Mäso, ryby a vnútornosti: hovädzia svalovina, hovädzie srdce, konské mäso, losos
Doplnky: šípky, pivovarské kvasnice, hodnotné oleje
 
Od 6. – 7. týždňa:
Zelenina: šalát
Obilniny a rôzne: žĺtok a škrupinka z vajca
Mäso, ryby a vnútornosti: kura, morka, teľacie mäso, zelené držky
Mäsové kosti: kuracie krky, kuracie chrbty, hovädzie riedke kosti
 
Od 12. týždňa:
Ovocie: marhule, hrušky, ostružiny, jahody, maliny
Zelenina: červená repa, cukrová kukurica, rukola, šalátová uhorka
Obilniny a rôzne: cestoviny, napučané špaldové vločky, orechy, cmar, bio jogurt
Mäso, ryby a vnútornosti: jahňacie mäso, ovčie mäso, kozie mäso, hovädzia pečeň (1x do týždňa), hovädzie pľúca (1x do týždňa), králik, treska, makrela, pstruh, tuniak
Mäsové kosti: veľké hovädzie riedke kosti, konské kosti, morčacie krky, hovädzí chvost, teľacia hrudná kosť
Doplnky: spirulina, chlorela, múčka z morských rias, aloe vera, propolis, med
Čerstvé bylinky: trebuľka, bazalka, kerblík, malinové a ostružinové listy
 
Od 5. – 6. mesiaca:
Ovocie: čučoriedky, ríbezle, čerešne, kiwi, mandarinky, pomaranče, broskyne, slivky, mirabelky, ananás
Zelenina: tekvica, kukurica, špenát, mangold, zeler
Obilniny a rôzne: bulgur, amarant, pšeničné klíčky
Mäso, ryby a vnútornosti: hrtany, kolenné kĺby, jahňacie rebrá
Oleje a tuky: olej z tresčej pečene, lososový olej, ľanový olej, konopný olej, pupalkový olej, olivový olej, repkový olej, olej z vlašských orechov, maslo
Čerstvé bylinky: petržlen, mäta
 
Množstvá potravy a pomer zložiek pre mladých a dospelých psov:
denná dávka krmiva: 2 – 3% (+/-) z hmotnosti psa
ovocie a zelenina – 25 - 30% z celkového množstva
mäso a mäsové kosti – 70 - 75% z celkového množstva – tento diel by mal pozostávať z 25 – 30% čistého mäsa a zo 70 – 75% mäsových kostí
 
Ak namiesto mäsových kostí pes dostáva kosti, ktoré nie sú obalené mäsom, ich podiel z celkového množstva potravy by mal byť 10%. Vnútornosti by nemali byť zastúpené vo väčšom pomere než je 10% z podielu surovín živočíšneho pôvodu.
 
Prechod na BARF
Možností, ako psa preorientovať na BARF, je niekoľko. Ak je pes zdravý a nemá sklon k žiadnym zažívacím ťažkostiam, môžeme zvoliť rýchly prechod na BARF. Psovi dáme na jeden až dva dni pôst a potom môžeme okamžite začať kŕmiť surovou stravou.
V prípade obáv z tráviacich ťažkostí alebo v prípadoch, kedy pôst nie je najvhodnejšou alternatívou (malé šteňatá), môžeme zvoliť postupný prechod na surovú stravu. V tomto prípade môžeme porcie stravy skombinovať, napríklad zaradíme do denného jedálnička jednu porciu surovej stravy. Táto by mala byť zaradená najskôr 6 hodín po podaní hotového krmiva, lebo hotové krmivo sa trávi dlhšie než surová strava a odstup 6 hodín by mal zaistiť, že hotová strava už bude v hrubom čreve. Nikdy nemiešame hotové krmivo a surovú stravu, mohlo by to viesť k nadúvaniu a kŕčom.
Pri prechode na BARF je vhodné začať s ľahšie stráviteľnými zložkami potravy, aby sa tráviaca sústava mohla ľahšie prispôsobiť. Z mäsa je vhodné hovädzie a hydinové mäso, z kostí by sme mali voliť mäkšie druhy, napríklad kuracie krky a hovädzie riedke kosti.
 
 
 
 
V texte boli použité informácie z týchto diel:
Susanne Reinerth: Natural Dod Food
S. L. Schäfer, B. R. Messika: BARF Junior
R. H. Pitcairn, S. H. Pitcairn: Přírodní medicína pro psy a kočky